A Debreceni Egyetem Földhasznosítási, Műszaki és Területfejlesztési Intézetének munkatársai a Böszörményi úti campuson kezdtek kísérletbe. Azt vizsgálják, hogy megéri-e Magyarországon földimogyoró termesztésbe vágni.
– A felmelegedéshez, a klímaváltozáshoz a gazdák egy olyan növényt beépíthetnek, amely tűri ezt az aszályos és rendkívül szélsőséges időjárási körülményeket. Valamint ez egy új növény, aminek még jelenleg Magyarországon nincsenek betegségei. Ezáltal ugye tudnánk a vegyszerhasználatot is visszaszorítani az adott területeken – magyarázta Balla Zoltán tudományos segédmunkatárs.
A földimogyoró egyébként többféle módon is feldolgozható. Egyszerű belőle olajat kinyerni, amivel lehet helyettesíteni a napraforgóolajat. Amerikában és itthon is egyre népszerűbb a földimogyorókrém, de sós és édes sütemény is készíthető belőle. Emellett nyersen is egészséges a fogyasztása.
– A nyers földimogyoró rengeteg vitamint, antioxidánst, illetve omega-6 zsírsavat tartalmaz, ami a szervezetünk számára elengedhetetlen. Nyilván a vitaminokat mindenki fogyasztja: B, C és E vitamin található benne, ezáltal a bőrnek is jót tesz – sorolta Tóth Réka Phd hallgató.
A tervek szerint szeptember végén szedik le a termést. A kísérlet egyébként párhuzamosan zajlik még egy ajaki és egy emődi szántóföldön. Magyarország mellett egyébként Hollandiában – tehát más éghajlai körülmények között – ugyanilyen paraméterekkel is termesztik a növényt. Az eddigi eredmények alapján úgy tűnik: nálunk jobban érzi magát a földimogyoró.